Post a Comment Print Share on Facebook
Featured Software Downloads Downloads Alzheimer Drew Barrymore Elise Stefanik

reads.

Father and daughter unique honor - here are their kind of the best Finnish athletes
Sports editor the Union of the Species of the best athletes in the 2018 -options has been released. Anna-Julia Kontio was selected for the first time In rider. Jarno Kuusinen

Association type of the best athletes have been selected from the year 1946 onwards. The list has 72 species and athletes.

This time, the Species best athletes list rose for the first time the father and daughter, because Jorma Kontio was selected to be the best raviurheilijan and her daughter Anna-Julia Kontio the best rider.

the father-son, mother-daughter or mother-son combinations not previously types of the best athletes list to see. Jorma Kontio is a familiar name on the list, because he has been chosen their species for the best record 26 times, but Anna-Julia Kontio was selected for its species to be the best now for the first time.

sports editor the Union of the Species of the best athletes in 2018:

Aerobics: Erika Rautiainen, imps,

Downhill: Mirko Bay

alpine species: Samu Torsti, Vasa Skidklubb

American football: Chris Mulumba, Colorado Buffaloes (USA)

Biathlon: Kaisa Mäkäräinen, kontiolahti athletes

shooting sports: Aleksi Leppä, Hamina Shooting club

Auto racing: Kimi Raikkonen, Ferrari (Italy)

Beach volleyball: Taru Lahti-Liukkonen – Anniina Parkkinen

Billiards: Jouni Star, the Ritz-Club (Helsinki)

Curling: Oona Kauste, Ålands Curlingklubb – Tomi Rantamäki, Hyvinkää Curling Club

Darts: Paul Finnilä, Casablanca (Kauhajoki)

Freestyle: Jimi Salonen of finland in the free style follow

frisbee golf: Henna Blomroos, Rauma Frisbee

Futsal: Jukka Kytölä, Campus Dynamo (Jyväskylä) / Mantova (Italy)

Golf: Mikko Korhonen, Greater Helsinki Golf

ski orienteering: Tuomas Kotro, SK (Imatra)

Hockey: Sampo Hirvioja, HC Turtle (Turku)

Aviation: Timo Forss, the drone of the boys (Helsinki, finland)

Football: Lukas Hradecky, Bayer Leverkusen (Germany)

Archery: Mikko Juutilainen, Wilhelm Tell (Helsinki, finland)

Judo: Katri Deuce, Bay judo club

Hockey: Pekka Rinne, Nashville Predators (USA)

Bandy: Tuomas Määttä, Edsbyns IF (Sweden)

Karate: Titta Keinänen, Eura karate follow

Bowling: Osku Palermaa, Radiator (Helsinki, finland)

Basketball: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA)

Handball: Nico Rönnberg, Cocks (Riihimäki)

Volleyball: Piia Korhonen, Dresdner SC (Germany)

snowboarding: Matti Suur-Hamari

cross-country skiing: Iivo Niskanen, Puijo Ski club (Kuopio, finland)

Canoeing: Netta Malinen, Tampere Squall

Fencing: Niko Vuorinen, Helsinki Fencers

Snowmobiling: Aki Pihlaja, Lapland Snowmobiling

motor cycling: Eero Remes, Tuusula motor club

motor boating: Marcus Johnson, Propeller -67 (Tampere) – Jussi Myllymäki, SKV (Salon)

ski jumping: Antti Aalto, The crystal athletes

Modern 5-match: Laura Salminen, Helsinki Modern 5-fighters

Boxing: Mira Potkonen, Tampere strength following

Wrestling: Petra Olli, lappajärvi the Men

Weightlifting: Anni goat river, Rovaniemi Brisk

Baseball: Juha oomph hill, Joensuu Bat

speed skating: Mika Poutala, The helsinki Workers ' Skaters

kick boxing: Axis Saurama, Järvenpää perimeter of the bears

Sailing: Aleksandra Blinnikka, Helsingfors Segelklubb

Cycling: Jaakko Hänninen, AG2R La Mondiale (France)

bike orienteering: Jussi Laurila, research also found Two types Skid

table tennis: Benedek Oláh, Tennessee Sisu

Rider: Anna-Julia Kontio

horse racing: Jorma Kontio

Ringette: Anne Pohjola, to lapland, the gulf of Skating in ' 89

Rugby: Jussi Viljanen, Kuopio Rugby Club

roller hockey: Juha Taponen, the Koovee Rollers (Tampere)

Floorball: Eero Kosonen, Växjö Vipers (Sweden) / Tennessee game brothers

Rowing: Robert Ven, Hämeenlinna Rowers

Squash: Olli Tuominen, Kouvola squash club

Badminton: Kalle Koljonen, Tapiola Feather (Espoo, finland)

Navigation: Marika Teen, Halden SK (Norway)

Taekwondo: Christian Kamphuis, taekwondo athletes 2011 (Helsinki, finland)

figure skating: Viveca Lindfors, Espoo Jäätaiturit

dance sport: Jaak Vainomaa – Tiina came to rock

Tennis: Henri Kontinen, HVS-Tennis (Helsinki)

thai boxing: a fairy Tale Mykkänen, Helsinki thai boxing Club

dart sport: Simo Vaarala, Spongebob Dart (island lake)

Triathlon: Kaisa Hall, Triathlon Vantaa

Diving: Lauren frost back, outdoor jump follow Terns (Helsinki, finland)

Swimming: Mimosa Jallow, the Campus Plaani (Jyväskylä)

free match: Makwan Amirkhan, Straight Blast Gym Ireland (Ireland)

Water polo: Brent Ollila, Cetus (Espoo, finland)

Powerlifting: Hanna Rantala, Laitila weight lifters

Gymnastics: Sani Mäkelä, STVK (Helsinki, finland)

Combined: Eero Hirvonen, Jyväskylän ski track

Athletics: Leo-Pekka tähti, Porin Tarmo

Source: sports editor of the association newsletter

Avatar
Your Name
Post a Comment
Characters Left:
Your comment has been forwarded to the administrator for approval.×
Warning! Will constitute a criminal offense, illegal, threatening, offensive, insulting and swearing, derogatory, defamatory, vulgar, pornographic, indecent, personality rights, damaging or similar nature in the nature of all kinds of financial content, legal, criminal and administrative responsibility for the content of the sender member / members are belong.