Post a Comment Print Share on Facebook

reads.

Hire and fire under Trump

After 26 months in office, U.S. President Donald Trump already replaced half of his Cabinet. Most recently, the resignation of homeland security Secretary Kirstjen Nielsen was known. The immigration policy Hardliner, was for the interior in charge of security, has not been the President, obviously, is tough enough on border protection. Trump should have pushed the 46-year-old Minister to resign. With Nielsen also her Deputy Claire Grady makes a departure. In addition, Randolph acknowledges All his Post. Everything was previously Director of the Secret Service, the security authority for the protection of the President and his family.

The latest heads to roll in the Trump Administration is typical for trump's uneven reign. Anyone who does not comply with the requirements of the President, risked the sack or device in such a manner under pressure or in a conflict, that at the end of the withdrawal. At the end of February the Minister of defence James Mattis threw in the towel. Two months earlier, John Kelly, chief of staff of the White house, was dismissed. Only the separation of Nikki Haley, U.S. Ambassador to the UN, took place without disputes.

Anthony Scaramucci was only ten days

Remarkably, the staff wear, staff in the White house and the advisers. Some of the staff was fired, another part gave up unnerved. Trumps anger meets top officials of Federal authorities. The most serious case, the dismissal of FBI Director James Comey in may 2017.

In the still relatively young third year of a President have so far against 50 high-ranking people who worked for Trump, your Job. Some people in the service of the US President were gone quickly. The negative record, Anthony Scaramucci. In July 2017 could keep Scaramucci just ten days as the communications Director of the White house.

The list below shows which Ministers and officials as well as employees and consultants of the Trump Administration or have been dismissed occurred and how long for the 45. President of the United States had been working on. The list of Business and Failed under Trump is likely to be longer.

Ex-Minister of the Trump-government

Kirstjen Nielsen homeland security Secretary. Resignation. 488 days in the office until 7. April 2019. Jim Mattis Minister of defense. Resignation. 770 days in office to 28. February 2019. Nikki Haley U.S. Ambassador to the United Nations in the Ministerial rank. Resignation. 710 days in office to 31. December 2018. John Kelly chief of staff of the White house in the Ministerial rank. Fired. 711 days in office to 31. December 2018. Ryan Zinke Minister of the environment. Fired. 671 days in the office to 31. December 2018. Jeff Sessions Minister of justice. Resignation. 637 days in the office until 7. November 2018. Scott Pruitt Minister of the environment. Resignation. 504 days in the office until 5. Of July 2018. David Shulkin veterans Minister. Fired. 421 days in the office to 29. March 2018. Rex Tillerson Minister of foreign Affairs. Fired. 405 days in office to 13. March 2018. Tom Price Minister of health. Resignation. 232 days in the office to 29. By September 2017. Reince Priebus chief of staff in the White house in the Ministerial rank. Resignation. 190 days in the office to 28. July, 2017.

Ex-employee in the White house and Ex-consultant

H. R. McMaster National security adviser. Fired. 414 days in the office until 9. April 2018. Thomas Bossert adviser for homeland security. Resignation. 445 days in the office until 9. April 2018. John McEntee Personal assistant to the President. Fired. 433 days in office to 13. March 2018. Gary Cohn Chief economic adviser to the White house. Resignation. 411 days in the office until 6. March 2018. Hope Hicks communications Director in the White house. Resignation. 196 days in the office to 28. February 2018. David Sorensen speech writer. Resignation. 257 days in the office until 9. February 2018. Rob Porter Secretary of the chief of staff of the President. Resignation. 384 days in the office until 7. February 2018. Taylor Weyeneth employees in the office for drug control of the White house. Resignation. 371 days to 24. January 2018. Omarosa Manigault Newman Director of the liaison office to social groups in the White house. Resignation. 328 days in office to 13. December 2017. Keith Schiller head of the President's office. Resignation. 244 days in the office to 20. By September 2017. Sebastian Gorka staff in the Advisory team for national security. Resignation. 208 days in the office to 25. August 2017. Carl Icahn special adviser to the President for financial deregulation. Resignation. 211 days in office to 18. August 2017. Stephen Bannon is the chief strategist in the White house. The agreement dismissed. 211 days in office to 18. August 2017. Kenneth C. Frazier is a member of the economic Advisory Council of the White house. Resignation. 200 days in office to 14. August 2017. Anthony Scaramucci Director of communications in the White house. Fired. 10 days in office to 31. July, 2017. Sean Spicer media spokesman and Director of communications in the White house. Resignation. 183 days to 21. July, 2017. Mike Dubke Director of communications in the White house. Resignation. 89 days in the office until 2. June, 2017. Robert Iger is a member of the economic Advisory Council of the White house. Resignation. 133 days in office to 1. June, 2017. Elon Musk is a member of the economic Advisory Council of the White house. Resignation. 133 days in office to 1. June, 2017. Kathleen T. McFarland , Deputy National security Advisor. Offset. 120 days in office to 19. May 2017. Angella Reid House lady-in-waiting of the White house. Fired. 106 days in the office until 5. May 2017. Katie Walsh Deputy chief of Staff in the White house. Resignation. 70 days in office to 30. In March 2017. Craig Deare head of Department in the staff of the National security Council. Fired. 29 days in the office until 17. February 2017. Michael Flynn National security adviser. Resignation. 23 days in office to 13. February 2017. Travis Kalanick is a member of the economic Advisory Council of the White house. Resignation. 14 days in the office until 2. February 2017.

Ex-top officials of Federal authorities

Randolph D. All Director of the Secret Service of the President. Fired. 438 days in the office until 8. April 2019. Andrew McCabe Deputy Director of the FBL. Fired. 421 days in office to 6. March 2018. Rachel Brand Associate Attorney General (number 3 in the Ministry of justice). Resignation. 264 days in the office until 9. February 2018. Brenda Fitzgerald Director of the Federal Agency for health and prevention. Resignation. 208 days in office to 31. January 2018. Walter Shaub Director of the Federal ethics authority. Resignation. 181 days in office to 19. July, 2017. James Comey FBI Director. Fired. 110 days in the office until 9. May 2017. Sally Yates Executive Minister of justice. Fired. 11 days in office to 30. January of 2017. (Editorial Tamedia)

Created: 10.04.2019, 19:13 PM

Avatar
Your Name
Post a Comment
Characters Left:
Your comment has been forwarded to the administrator for approval.×
Warning! Will constitute a criminal offense, illegal, threatening, offensive, insulting and swearing, derogatory, defamatory, vulgar, pornographic, indecent, personality rights, damaging or similar nature in the nature of all kinds of financial content, legal, criminal and administrative responsibility for the content of the sender member / members are belong.